Заборона виїзду за межі України була і залишається дієвим інструментом, який може змусити несумлінного боржника вивести активи з тіні і погасити борг.

Згідно ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець має право звернутися до суду з поданням про обмеження в праві виїзду за межі України боржника фізичної особи або керівника боржника юридичної особи.

Довгий час в процесуальних кодексах існувала норма, яка зобов’язувала суди розглядати такі подання, але в кінці 2017 року були внесені зміни, і норму щодо керівників юридичних осіб прибрали. Таким чином, ми маємо колізію.

Звичайно суди не хочуть розглядати такі подання. Свої відмови вони мотивують листом Міністерства юстиції України від 26.12.2008 “Про практику застосування норм права у разі колізії” . Там зазначено, що в разі існування неузгодженості між нормами, застосовується акт, виданий пізніше. Оскільки норми з процесуальних кодексів прибрали пізніше, ніж прийняли Закон України “Про виконавче провадження”, то процесуальні норми мають пріоритет.

Суперечка про те “можна чи ні” в 2020 році дійшла до Верховного Суду.

В постанові Верховного суду в складі колегії суддів Касаційного господарського від 19.08.2020 у справі № 910/8130/17 суд зазначив, що процесуальні норми – це загальні норми, а норми ЗУ “Про виконавче провадження” – це спеціальні норми, а тому суди не можуть обмежувати виконавців в правах, які передбачені їх профільним законом.

Таким чином, судова практика дає виконавцям можливість застосовувати цей інструмент щодо директорів юридичних осіб, але чи достатньо просто переконати суд в тому що такий механізм існує?

Одного факту невиконання рішення недостатньо. Потрібно довести, що директор має можливість виконати рішення повністю або частково, але цього не робить. Також, необхідно надати докази перетину кордону директором. 

У виконавців є технічна можливість подати електронний запит в Державну прикордонну службу України про перетин кордону боржником фізичною особою, але такої можливості щодо директора немає. Тож виконавці натикаються на проблему де брати докази перетину кордону.

Таким чином, обмежити директора в праві виїзду за кордон, все-таки, можливо, але потрібно бути готовими, що це надзвичайно складна процедура.

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *