Випуск 13 на нашому каналі в YouTube на тему “Стягнення боргів з подружжя”

Багато з нас чули історію, що хтось має величезні борги, але при цьому все майно зареєстровано на дружину і виконавець нічого не може зробити. Давайте розбиратися, чи можна таким чином ухилитися від сплати боргів.

Отже, в Сімейному кодексі України написано, що майно набуте подружжям за час шлюбу є спільною власністю. Частини подружжя є рівними. Не має значення за ким це майно зареєстровано.

Виходячи з цього, виконавець має повне право звернути стягнення на таке «приховане» майно. Як же це відбувається на практиці.

Отже, виконавець отримує виконавчий лист, за яким боржник Іванов зобов’язаний повернути борг. Як виконавець дізнається, чи перебуває боржник Іванов в шлюбі? До 2019 роки процес встановлення такої інформації був довгим і незручним. Потрібно було подавати письмовий запит до органів реєстрації актів цивільного стану. На ці запити то відповідали, то не відповідали. Через це не всім виконавцям вдавалося вияснити цю інформацію.

У 2019 ситуація змінилася. Державним і приватним виконавцям дозволили користуватися Державним реєстром актів цивільного стану. Я як і більшість приватних виконавців до нього вже підключилися. Яка ситуація з підключенням у державних виконавців я не знаю. Якщо хтось із державних виконавців це, дайте коментар, чи є у Вас доступ до цього ​​реєстру.

Таким чином, на сьогоднішній день, якщо я відкриваю провадження у боржника фізичній особі, то відразу, в той же день з’ясовую, чи перебуває боржник в шлюбі. Якщо він в шлюбі перебуває, то далі перевіряю, чи є у її чоловіка або дружини будь-яке майно. Дивлюся, чи є нерухомість, автомобілі, частки в товариствах з обмеженою відповідальність тощо. Якщо щось з майна знаходжу, то починаю процедуру звернення на нього стягнення.

На жаль для стягувачів, і на щастя для боржників, виконавець не може просто так взяти, і продати половину майна дружини або чоловіка. Для цього необхідно дозвіл суду. На мій погляд, це правильно, оскільки не все майно, придбане в шлюбі є спільною власність, є й винятки: подарунки, спадщина, нагороди тощо, які можуть бути особистою власністю. Тому правильно, що остаточне рішення приймає суд.

Для цього виконавець звертається з поданням до суду, в якому описує виявлене ним майно, й обставини його придбання. Суд відповідно до Цивільного процесуального кодексу України зобов’язаний розглянути таке подання протягом 10-ти днів. Призначається судове засідання, на яке викликаються всі: виконавець, боржник, стягувач, ну й особа, на яку зареєстровано майно.

На практиці, все відбувається на багато довше ніж 10 днів. Як правило, тиждень йде тільки на те, щоб подання потрапило з канцелярії суду до самого судді. Потім суддя призначає засідання з врахуванням того, щоб повістки були доставлені до дати засідання всім учасника справи, а корінці з підтвердженням про вручення встигли повернутися назад до суду. Часто буває, що судових засідань може знадобитися не одне, а кілька. Якщо суд все-таки задовольняє подання, ми отримуємо короткий текст, і в той же день накладаємо арешт на майно.

Але часто буває, що за ті місяці поки в суді розглядається подання, чоловік або дружина боржника продає або дарує це майно, і виконавцю звертати стягнення вже фактично нема на що. На жаль, в законодавстві не передбачені механізми, які захистили б від цього. На мій погляд, проблему можна вирішити, якщо арештовувати це майно до розгляду справи в суді, але поки цього робити не можна.

Так, відчуження такого майна в період розгляду справи в суді, може бути розцінено як ухилення, і за це боржника, можливо, обмежать у праві виїзду за кордон. Але цього явно не достатньо для того, щоб зберегти активи. Півбудинку явно важливіше, ніж поїздка в Єгипет.

Що я хочу вам сказати? Сьогодні у виконавців є можливість швидко виявити, хто є чоловіком боржника, перевірити наявність у нього майна і звернутися до суду з поданням про поділ майна. Якщо боржник і другий член сім’ї не робитимуть дій спрямованих на ухилення, то існує велика ймовірність, що на це майно все-таки буде звернено стягнення.

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *