Солідарна відповідальність – це відповідальність кількох боржників перед одним кредитором. При цьому у кредитора є право на свій розсуд вимагати виконання зобов’язання в повному обсязі, або частковому від усіх боржників одночасно, або від когось одного. 

Солідарна відповідальність настає тоді, коли вона передбачена договором або законом.

Проаналізувавши судову практику, можна виділити три найбільш розповсюджених випадки, коли вона виникає.

  1. Кредитні правовідносини;
  2. Оплата комунальних послуг;
  3. Відшкодування шкоди.

На практиці це виглядає так. Кредитор звертається до суду з позовом до всіх солідарних боржників про стягнення заборгованості. Якщо суд задовольняє такий позов, то видає окремі виконавчі на кожного з боржників.

Кредитор фактично має можливість обирати за рахунок кого буде погашено борг. Як правило кредитори в такій ситуації намагаються стягнути борг з усіх боржників одночасно і ініціюють виконавчі провадження щодо кожного боржника. 

Після того, як один із солідарних боржників погасив борг, зобов’язання інших солідарних боржників перед кредитором, також, припиняються, але на практиці часто трапляється, що виконавчі провадження щодо інших боржників не закінчуються. Це пов’язано з тим, що інші солідарні боржники та виконавці, які ведуть їх справи не знають, що хтось уже погасив борг.

Чому  ця проблема існує?

По-перше, стягнення коштів з солідарних боржників здійснюється в межах різних виконавчих проваджень, які найчастіше ведуть різні виконавці.

По-друге, особи не мають права на доступ до інформації у виконавчому провадженні, де вони не є стороною. Якщо між солідарними боржниками немає контакту, то інформацію про те, що відбувається в іншому виконавчому провадженні отримати дуже складно.

Добросовісний кредитор після отримання всієї суми повинен сам повідомити виконавців, що рішення виконано, але що робити, якщо він цього не робить? В цьому випадку ми радимо визнавати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Для цього потрібно подати відповідну заяву в суд, який видавав виконавчі документи на солідарних боржників. 

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *