Проект Закону про примусове виконання рішень від 14.06.2021 № 5660

Це дуже комплексний документ, з прийняттям якого:

По-перше, Україна виконає зобов’язання, які вона взяла на себе відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як позичальником та Європейським Союзом як кредитором. 

По-друге, буде вирішено ряд процесуальних проблем, які виникають у виконавчому провадженні, (наприклад арешт соціальних рахунків і т.). Над проектом працювали народні депутати, Міністерство юстиції України, приватні виконавці, міжнародні експерти. 

7 найважливіших змін цього законопроекту:

  1. Приватні виконавці отримають можливість стягувати кошти з держави. З Прийняття Закону приватні виконавці зможуть стягувати борги до 100 тисяч гривень, а з 2023 року будь-які суми.
  2. Буде введено повністю автоматичний арешт та списання коштів з рахунків боржників. Зараз виконавці в автоматичному порядку направляють тільки постанови про арешт в декілька банків. Списання коштів відбувається виключно шляхом подачі паперових документів. З прийняттям закону систем стане повністю автоматизованим, і всі банки будут зобов’язані підключитися до неї.
  3. Чи не будуть арештовуватися кошти боржників на рахунку в сумі до однієї мінімальної заробітної плати. За заявою боржника мінімальна сума може бути збільшена. Таким чином буде вирішена багаторічна проблема, коли боржники не отримуються заробітну плати чи пенсію, оскільки кошти надходять на арештований рахунок.
  4. Запроваджується єдине виконавче провадження. Ми маємо ситуацію коли один і той самий виконавчий документ переправляється велику кількість разів. Кожен раз накладається новий арешт, кожен раз стягується виконавчий збір, кожне раз вноситься запис до реєстру боржників. Зараз, коли боржник вирішує свої проблеми в поточному виконавчому залишається незрозумілим, а що ж робити з тим, що вже було зроблено виконавцями в межах попередніх виконавчих проваджень. Проектом передбачено, що все буде відбуватися в межах одного провадження.
  5. Приватні виконавці зможуть скасовувати власні постанови. На практиці часто у приватних виконавців виникає необхідність скасувати ту, чи іншу постанову. Зараз це можна зробити тільки через суд.
  6. Розширюються повноваження помічників приватних виконавців. Помічники зможуть від свого імені здійснювати більшість виконавчих дій. За приватним виконавцем залишиться виключне право відкриття виконавчого провадження, розподіл стягнутих коштів, стягнення винагороди. Все інше буде надано можливість здійснювати помічникам. 
  7. Доступ до професії приватних виконавців стане прозорішим. Зараз особи, які виявили намір стати приватними виконавцями складають кваліфікаційний іспит, який складається з 3-х етапів. Перші два етапи автоматичні, останній етап – складання процесуальних документів, успішність якого оцінює комісія. Часто є нарікання стосовно необ’єктивності оцінювання. Після прийняття закону кваліфікаційний іспит буде повністю автоматичний.

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *