Виконавчі дій щодо аліментів регулюються статтею 71 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VIII. Дана стаття досить велика. 

Виходячи з даної норми можна виділити 5 негативних наслідків, які можуть настати для платника аліментів, якщо він допустить заборгованість.

Перший – на майно боржника може бути звернуто стягнення. Аліменти – це за своєю природою періодичні платежі, але якщо розмір заборгованості перевищує суму за три місяці і більше, то у виконавця з’являється право звернути стягнення на майно. Виконавець може арештувати і продати нерухомість, оголосити в розшук автомобіль і так далі.

Другий – боржнику може бути заборонено виїжджати за кордон, керувати транспортним засобом, користуватися зброєю і полювати. Такі заборони застосовуються, якщо заборгованість по аліментах більше ніж 4 місяці, а якщо дитина інвалід, хвора і так далі, тоді достатньо 3-х місяців.

Важливий момент, такі заборони можуть застосувати до боржників тільки державні виконавці,  приватні виконавці таких повноважень не мають. Також, слід зазначити, що заборони з’являються не відразу. Державний виконавець може направити постанову з заборонами в органи для виконання в тому випадку, якщо боржник:

1) не оскаржив постанову протягом 10-ти днів;

2) боржник оскаржив постанову в суді, однак суд визнав постанову правомірною. 

Таким чином, просто факт винесення постанови автоматично не тягне заборон, ця постанова повинна ще, так би мовити “набрати юридичної сили”.

Третій – щодо боржника можуть порушити кримінальну справу. Якщо заборгованість по аліментах три місяці і більше, то боржника можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Коли заборгованість досягає цього розміру, то державний виконавець роз’яснює стягувачу право ініціювати кримінальну справу. Кримінальна справа порушується в тому випадку, якщо боржник умисно ухиляється від сплати. Санкція статті кримінального кодексу передбачає покарання у вигляді двох років обмеження волі.

Четвертий – боржника можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Якщо заборгованість після відкриття провадження шість і більше місяців, то державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення і направляє його до суду. Суд розглядає протокол накладає адміністративне стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт строком від 120 до 240 годин.

Може здатися дивним, що кримінальна відповідальність настає при заборгованості в три місяці, а адміністративна в шість місяців. Справа в тому, що для притягнення до кримінальної відповідальності необхідно, щоб боржник умисно ухилявся сплачувати аліменти, а для адміністративної досить факту заборгованості.

П’ятий – боржник може бути оштрафований. При наявності заборгованості за один рік – боржник штрафується, розмір штрафу становить 20% від заборгованості, якщо заборгованість два роки – штраф 30%, а якщо три – то 50%. За кожний наступний рік боргу штраф знову становить 20% від суми заборгованості. Всі ці штрафи ідуть на користь стягувачу.

Як вже зрозуміло, заборгованість по аліментах може спричинити багато негативних наслідків, тому краще її не допускати.

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *