Випуск 12 на нашому каналі в YouTube на тему “Заборона виїзду за кордон”.

Кілька слів про таку міру впливу на боржника як заборона виїзду за кордон. Норма, що дозволяє це здійснити, у нашому законодавстві існує давно, вона переходить з одних законів в інші вже дуже багато років. У більш розвинених країнах це вже давно не використовується. Там вважають, що за рішеннями майнового характеру можливо відповідати виключно своїм майном, а не фізичними правами і свободами.

В Україні цю норму поки вдаєтьсязберегти. Аргументом для цього є те, що в розвинених країнах виконуються 50 % рішень, а у нас тільки 3%. Це офіційна статистика за 2019 рік. Ми живемо в таких реаліях, що більшість активів боржників у тіні, і для того, щоб хоч якось підштовхнути їх до виконання рішень, ця норма і потрібна.

Зі свого досвіду скажу, що це один з небагатьох важелів впливу на боржника, який реально працює. Я впевнений, що з часом, ми також від нього відмовимося, питання тільки коли.

Тепер про те кого, за що і як можливо обмежити в праві виїзду за кордон. Перше що потрібно розуміти, це те, що рішення про обмеження в праві виїзду за кордон приймає не виконавець, а СУД.

Виняток тільки ситуація з несплатою аліментів. Якщо заборгованість по аліментах більше 4-х місяців, то виконавець виносить постанову про обмеження в праві виїзду, і боржник автоматично потрапляє в базу Державної прикордонної служби України. Тому не допускайте заборгованості по аліментах, бо заборона Вам гарантована. У всіх інших випадках процедура накладення заборони така.

Виконавець готує подання до суду, який знаходитися за місцем виконання. Мій офіс, наприклад, перебуває в Шевченківському районі міста Києва, тому подання я подаю до Шевченківського районного суду міста Києва.

Суд розглядає таке подання негайно за участю виконавця, без повідомлення сторін виконавчого провадження. Виходячи зі своєї практики, можу сказати, що на розгляд судом такого подання йде від 10 днів до декількох місяців. Ухвала суду з цього питання набуває чинності негайно, і направляється поштою в Держприкордонслужбу. Процес не автоматизовано як у випадку з аліментами.

Тепер про те, які аргументи повинен навести виконавець, щоб суд задовольнив його подання. Отже, згідно із законом, суд може обмежити боржника у праві виїзду за межі України, якщо він ухиляється від виконання рішення. При цьому суди вважають, що сам по собі факт невиконання судового рішення не є підставою для обмеження в праві виїзду. Для застосування такої міри виконавцю необхідно довести наявність умисних дій боржника, спрямованих на ухилення від виконання рішення.

Постанова Кропивницького апеляційного суду від 21.08.2019 у справі № 400/125/19: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/83844115 (підтверджує викладену позицію).

Суд під ухиленням може розцінювати, якщо боржник: 1) не подав виконавцю декларацію про майновий стан; 2) не з’явився за викликом; 3) не повідомив про зміну місця проживання або роботи; 4) продав або подарував майно під час дії арешту тощо.

Тому моя вам порада, якщо у вас нічого немає, то прийдіть до виконавця, і чесно про це скажіть. Якщо виконавець просить якісь документи, то подайте їх. Поводьтесь сумлінно, і тоді суд не зможе винести рішення про обмеження Вас у праві виїзді за кордон.

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *