УХИЛЕННЯ ВІД ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ СУДУ. ФРАУДАТОРНІ (ФІКТИВНІ) ПРАВОЧИНИ.
Переписати майно на близьких – це, мабуть, одна з перших ідей, що спадає на думку боржнику, який не хоче платити борг. Відчуження можна зробити різними шляхами: подарувати, продавати, внести в статутний фонд підприємства і так далі.
Чи можна повернути таке відчужене майно назад боржнику? Так можна, якщо суд визнає такий правочин недійсним у зв’язку з його фіктивністю та фраудаторністю.
Фіктивним є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків.
Фраудаторний – це правочин вчинений на шкоду кредитору.
Для того, щоб суд задовольнив позов такий правочин повинен відповідати певним умовам. Що це за умови?
Перше. Боржник повинен бути обізнаний, про свої зобов’язання. Позбутися майна можна відразу після укладення договору позики, можна під час розгляду справи судом, а можна вже після відкриття виконавчого провадження. Звичайно, чим “свіжіша” угода з відчуження, тим боржнику буде важче обгартовувати, що він нічого не знав про зобов’язання.
З практики можемо сказати, що в більшості випадків недобросовісні боржники своє майно відчужували за довго до відкриття виконавчого провадження.
Друге. Правочин повинен бути направленим на уникнення звернення стягнення на майно боржника. Іншими словами у боржника після відчуженням майна повинні бути відсутні активи, за рахунок яких можна оплатити борг. В судовій практиці зустрічали випадки, коли боржники відчужували ліквідні активи, а потім намагаються довести в суді те, що активи які залишилися дозволяють їм зберігати платоспроможність. Комусь це вдавалося, а комусь ні.
Також, з судової практики зробили висновок, що більшість боржників намагаються сховати майно просто подарувавши його близьким родичам. Такі договори в більшості випадків суди скасовують.
Постанов Верховного Суду від 05.07.2023 у справі № 359/5497/20 де суд підіймає важливі фраудаторності правочинів.
Тепер кілька слів про те, хто має право звернутися до суду з таким позовом. Виходячи з позиції Верховного Суду, викладені в Ухвалі від 10.07.2023 у справі № 199/1895/23 це повинен робити кредитор. На думку суду державний чи приватний виконавець не наділений повноваженнями звертатися до суду з будь-якими позовами в інтересах учасників виконавчого провадження. Єдиним випадком, коли виконавець може сам подати позов, це ситуація з необхідністю визначити частку боржника в спільному майні, якщо існує спір про те чи дійсно це майно належить боржнику.
Загальний висновок. Визнання правочину фраудатоним це досить складний процес, тому на практиці такі угоди дуже рідко оскаржуються. Однак, якщо такий процес все ж ініціювати, то вірогідність повернення майна назад божнику дуже висока.