Солідарні боржники при стягненні комунальних боргів
Дуже часто нам на виконання надходять виконавчі документи на стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, в яких зазначено про необхідність стягнути солідарно з декількох боржників боргу. Як це виконується?
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов’язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Таким чином, власник житла, а також всі, хто прописаний несуть солідарну відповідальність за житлово-комунальні борги.
В чому полягає солідарна відповідальність?
Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного Кодексу України у разі солідарного обов’язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов’язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
На практиці всі кредитори (в нашому випадку надавачі комунальних послуг) звичайно вимагаються оплату боргу з усіх боржників одразу.
Давайте розглянемо практичну ситуацію, з якою ми стикаємось майже щодня: борг по комуналці припустимо становить 10 тисяч грн. і є три солідарних боржника (один власник квартири і двоє прописаних).
Ми відкриваємо виконавче провадження одразу на всіх трьох, на кожного на 10 тисяч грн. Далі можливі декілька варіанті.
Перший. Гроші є у когось одного. Ми списуємо з його рахунку всю суму боргу, включаючи винагороду, яка становить 10 % від суми стягнення, та витрати виконавчого провадження. Звичайно ми закриваємо виконавче провадження і знімаємо арешт з рахунків такого боржника. По іншим боржника виконавче провадження ми також закриваємо. Ніякого подвійного стягнення суми боргу чи винагороди приватного виконавця не відбувається. Разом з тим, мінімальні витрати виконавчого провадження сплатити необхідно всім солідарним боржникам. У всіх виконавчих провадженнях друкуються документи, надсилаються окремі листи, оплачуються послуги Автоматизованої системи выкованного провадження і т.д. Відтак, до моменту, коли інші два боржники не сплатять мінімальні витрати виконавчого провадження, арешт з їх коштів знятий не буде (на дивлячись на закінчення виконавчого провадження).
Другий варіант, який може статися. З рахунку одно боржника стягнути 5 тис. грн, другого 7 тис. грн, з третього- нічого. Даних коштів є цілком достатньо для покриття всього боргу, винагороди виконавця, а також витрати виконавчого провадження. Відтак, виконавчі провадження на двох боржників будуть закінчені, а арешти з коштів зняті. По третьому боржнику виконавче провадження буде закінчено, але арешт з коштів знято не буде поки він на сплатить витрати виконавчого провождения.
Ви можете мені сказати, що це несправедливо, коли один платить за всіх. На наш погляд туту немає нічого несправедливого. Люди з однієї квартири не можуть між собою домовитись як оплачувати комунальні послуги. Чому це моє бути проблема надавача цих послуг? Більше того, якщо з борг сплатив хтось один, то він має право на зворотну вимогу (регрес) до інших солідарних боржників (ст. 544 ЦК України).
В нашому випадку, якщо хтось один сплатив весь борг в розмірі 10 тис. грн, він має право вимагати від двох інших боржників сплатити йому 3 333 гривні.