Продаж боргів, договір цесії
Навіщо продавати борг на 100 гривень за 10 гривень?
Продаж боргів стає все більше розповсюдженим в Україні. Причини цьому різні. Хтось не може своїми силами стягнути борг, когось не влаштовує, що повернення боргу може затягнутися у часі, а хтось просто не хочу цим займатися.
Продаж боргу відбувається шляхом укладення договору відступлення права вимоги, цей договір ще називають договір цесії. Такий договір укладається в тій же формі, що і договір, на підставі якого виник борг. Новому кредитору передаються всі документи, які підтверджують борг.
Відповідно до статті 516 Цивільного кодексу України заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Найчастіше відступлення боргу відбувається саме без згоди боржника, оскільки договори не містять обов’язку отримувати таку згоду. Єдине, що повинен зробити новий кредитор, це повідомити боржника про те, що було укладено такий договір. Якщо цього не зробити, і боржник оплатить борг первісному кредиторові, то зобов’язання буде вважатись виконаним.
Які борги найчастіше продаються?
Продавати і купувати можна будь-які борги. Однак, серед всіх угод з продажу боргів особливе місце займають угоди з продажу кредитів – договори факторингу. Це досить складні за своєю юридичною природою договори, у них містяться елементи різних видів договорів: купівлі – продажу, кредиту, відступлення права вимоги, і т.д.
Основне, що потрібно знати про договори факторингу, це те, що новими кредиторами можуть бути банки, або фінансові компанії, які мають ліцензії на здійснення діяльності з надання послуг факторингу. Перелік фінансових компаній можна знайти на сайті Національного банку України.
На практиці часто зустрічаються випадки, коли договори факторингу укладаються не з фінансовим компаніям, а зі звичайними юридичним, чи фізичними особами. Якщо оскаржити такий договір до суду, то він буде визнаний недійсним. Наслідком цього буде повернення боргу до первісного кредитора. Однак, оскаржуються такі договори не так вже і часто, чому?
По-перше, мало хто з боржників в цьому розбирається.
По-друге, це не вирішує проблему по суті. Боржнику, якому потрібно сплатити борг все одно на чий рахунок сплачувати кошти, банку, чи третій особі.
Якщо відступлення відбувається вже після того, як на користь первісного кредитора видано виконавчий документ і по ньому вже відкрито виконавче провадження, то для заміни сторони виконавчого провадження новий кредитор повинен звернутися до суду з відповідною заявою. За результатами розгляду заяви суд виносить ухвалу.
Важливим моментом є також те, що на час розгляду питання про заміну сторони виконавчого провадження, виконавець зобов’язаний зупинити виконавче провадження.