Випуск 15 на нашому каналі в YouTube на тему “Чи може виконавець з Києва відкрити виконавче провадження щодо боржника з іншого регіону?”.

Часто мене запитують, чи законно виконавці з Києва відкривають провадження по боржниках з інших регіонів. Давайте розбиратися.

Практика показує, що найчастіше це відбувається при відкритті проваджень за виконавчими написами нотаріуса. При виконанні рішень судів така ситуація також має місце, але значно рідше. Виконавчими написами я вже присвятив окреме відео, кому цікаво – подивіться.

Отже, чи може виконавець з Києва відкрити провадження щодо боржника, який знаходитися, наприклад, в Ужгороді?

Згідно Закону України «Про виконавче провадження» приватні виконавці мають право відкривати виконавчі провадження, якщо боржник проживає (або перебуває) у виконавчому окрузі, в якому зареєстрований приватний виконавець, або майно боржника перебувати в цьому окрузі. Якщо боржник в одному окрузі, а майно у другому, то стягувач сам вирішує в якому окрузі ініціювати виконавче провадження.

Пару слів про виконавчі округи. Це території областей, крім міста Києва. Столиця – це окремий виконавчий округ. Інформація про те, в якому округи працює той чи інший приватний виконавець є в Державному реєстрі приватних виконавців. Посилання на реєстр: https://erpv.minjust.gov.ua/#/search-private-performer

З місцезнаходженням боржника все досить просто. Адреса проживання-перебування боржника завжди вказується у виконавчому документі. А ось з майном боржника все набагато складання. Майно буває різне: рухоме, нерухоме, а ще гроші, про них детальніше.

У 2018 році, Верховний Суд в одному зі своїх рішень написав, що якщо гроші на рахунку в банку, то вважається, що вони знаходитися за місцезнаходженням банку. Посилання на рішення: Постанова Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 10.09.2018 у справі № 905/3542 / 15 http://reyestr.court.gov.ua/Review/76445253

Практично всі банки зареєстровані в Києві, навіть ПриватБанк. Більшість людей мають хоча б один рахунок. Ось і виходить, що у кожного є майно в місті Києві. У мене є декілька проваджень, які я відкрив за таким принципом, але є колеги, у яких їх значно більше.

Зрозуміло, що це влаштовує виконавців з міста Києва, адже роботи багато ніколи не буває. Це влаштовує стягувачів, які маю більший вибір виконавців. Звичайно, це не влаштовує боржників, якщо Ви наприклад в Ужгороді, а виконавець в Києві, то дуже проблематично ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження. Тим, хто опинився в цій ситуації можу порадити просити київських приватних виконавців надсилати скани документів, які Вас цікавлять. Також, це не влаштовує приватних виконавців з регіонів, у яких київські колеги забирають значну частину роботи.

Крім того, це не подобатися і Міністерству юстиції України. Вони отримую багато скарг з цього приводу від боржників. Звичайно, це не є підставою для притягнення приватних виконавців до відповідальності, але Мін’юст, на мій погляд, намагається з цим боротися. На судову практику профільне міністерство вплинути не може,проте вони намагаються впливати на ситуацію через підзаконні нормативні акти.

У грудні 2019 рік Мін’юст вніс зміни в нашу інструкцію, в якій написано, що при відкритті провадження за місцезнаходженням рахунку стягувач до заяви повинен навести докази наявності на ньому грошей. До цього багато трактував законодавство і судову практику так, що достатньо самого факту наявності рахунку в банку.

Я Вам розповів, все, що знав по цьому питанню. Можливо, скоро будуть якісь зміни, Міністерство юстиції України готує законопроект. А поки, що маємо, то маємо. Боржникам з регіонів, які не можуть фізично прибути до виконавців до Києва, раджу не соромитися дзвонити, писати виконавцям, з’ясовувати все, що Вам потрібно. А колег з Києва прошу уважніше ставитися до таких боржників.

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *