В 2016 році в Україні розпочалась реформа системи виконання судових рішень. Зокрема, був прийнятий закон, який дозволив здійснювати примусове виконання не тільки державним, але й приватним виконавцям. Вже в серпні 2017 року перший приватний виконавець почав працювати.

Делегування державою публічних функцій приватним особам не є чимось новим для нас. Найбільш яскравий приклад – нотаріуси, які колись теж були тільки державними. Сьогодні ті часи вже ніхто не пам’ятає. Якщо ви спитаєтесь для чого це все робиться, то відповідь дуже проста. Держава самостійно не справляється з своїми обов’язками. Згідно з статистикою державна виконавча служба в 2016 році виконала 5 чи 10 процентів від всіх рішень, які були видані судами. Для порівняння в сусідній Польщі цей показник сягає майже 50 процентів.

За два роки своєї діяльності приватні виконавці показали, що вони ефективніші ніж державні колеги. Це пояснюється тим, що їх заробіток прямо пов’язаний з виконанням рішення. На жаль, говорити про те, що реформа відбулась поки зарано, адже в Україні на сьогодні близько 5 тисяч державних виконавців і тільки 200 приватних. Для того, щоб система помінялась кардинально по оцінках міжнародних експертів необхідно допустити в професію не менше тисячі приватних виконавців.

Чи є різниця між державними і приватними виконавцями? І так і ні. З однієї сторони ми використовуємо одні і ті ж інструменти в рамках виконавчих проваджень, але є й відмінності. Приватні виконавці на сьогодні не можуть виконувати певні категорії рішень. Наприклад, про відібрання дітей, про вселення-виселення, про стягнення коштів з держави чи з державного підприємства. В останній час багато говориться про те, що необхідно повністю зрівняти повноваження державного та приватного виконавця, але поки це тільки розмови.

Можливо у Вас, чи у когось з ваших знайомих виникне ситуація, коли Вам подзвонить приватний виконавець і повідомить про наявність виконавчого провадження. Як з’ясувати, чи дійсно це приватний виконавець, чи це можливо шахрай?

В першу чергу рекомендую зайти в державний реєстр боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors). Після введення назви підприємства, чи його ідентифікаційних даних, Ви дізнаєтесь, ким стосовно цього боржника було відкрито виконавче провадження.

Якщо виконавче провадження відкрито приватним виконавцем, то зайдіть в державний реєстр приватних виконавців (https://erpv.minjust.gov.ua/#/search-private-performer) та введіть прізвище приватного виконавця і Ви отримаєте повний доступ до інформації про нього: виконавчий округ, телефон, адрес місцезнаходження офісу, електронна пошта та навіть прізвище помічників. У випадку якщо Вас все одне не покидають сумніви, то Ви можете ознайомитись з матеріалами виконавчого провадження в офісі приватного виконавця, прийшовши туди в будь-який прийомний день.

Надіємось тепер Ви зрозуміли, хто такі приватні виконавці та яка їхня роль у виконання рішень.

Відтепер ми маємо свій офіційний канал в YouTube. 21 грудня вийшло перше відео, в якому Іван Жаботинський розповів хто такі приватні виконавці.

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *