До адміністративної відповідальності можна притягнути як боржника, так і інших осіб.
Боржника можна притягнути до адміністративної відповідальності:
– за неподання декларації про майновий стан, або внесення в декларацію недостовірних відомостей;
– за неповідомлення про зміну місця проживання, місця знаходження або місця роботи;
– за неявку без поважних причин за викликом до виконавця;
– якщо заборгованість по аліментах шість і більше місяців після відкриття виконавчого провадження.
Інші особи можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності якщо:
– вони не виконують законні вимоги виконавця щодо усунення порушення законодавства (наприклад виконавцю не надано відповідь на запит, виконавець попросив усунути порушення, однак порушення не усунуто).
– якщо підприємства не надають, або несвоєчасно надають звіти про відрахування із заробітної плати (підприємство, яке здійснює утримання частини заробітної плати боржника зобов’язано щомісяця надсилати звіти).
Як складається протокол про таке адміністративне порушення?
За загальним правилом протокол про адміністративне правопорушення повинен складатися у присутності порушника, але організувати присутність боржників, або третіх осіб, які всіма способами уникають зустрічі з виконавцем дуже складно.
Інструкція з організації примусового виконання рішень, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 дозволяє в таких випадках складати протоколи в офісі у виконавця, але за умови що особа, щодо якої складатиметься протокол обов’язково було викликана на його складання, і цей виклик направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Протоколи, які складають приватні виконавці протягом 3-х днів направляються до суду для розгляду та прийняття рішення.
Якщо протоколи складають державні виконавці, то в суд направляються протоколи за фактом несплати боржниками аліментів. Якщо порушення не пов’язані з аліментами, то протоколи направляється не в суд, а безпосередньому начальнику виконавця, який склав протокол. Начальник протягом 15-ти днів повинен розглянути протокол, для цього він викликає особу порушника, заслуховує його пояснення і приймає рішення.
Санкція статті 188 13 Кодекс України про адміністративні правопорушення від 17.12.1984 р. № 8073-Х передбачає штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (сьогодні це від 850 до 1700 грн.), а санкція статті 183 1 передбачає покарання у вигляді суспільно-корисних робіт строком від 120 до 240 годин.
Висновок. Накладати штраф на боржників, з яких і так стягуються кошти, малоефективно. Наш офіс притягнення до адміністративної відповідальності розглядає більше як проміжний етап на шляху до обмеження в праві виїзду боржника за межі України. Для того, щоб заборонити боржнику виїзд за межі України необхідно довести, що він ухиляється від виконання рішення. Маючи постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, заборона виїзду за кордон практично гарантована.