Арешт соціальних рахунків. Аналіз судової практики

Питання арешту зарплатних, пенсійних, і всіх інших соціальних рахунків під час примусового виконання є одним з найгостріших. 

Відповідно до статті 70 Закону «Про виконавче провадження» державний, або приватний виконавець має право звертати стягнення тільки на частину заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника. Відсоток відрахування коливається від 20 до 70, найчастіше це саме 20%. 

На практиці часто буває, що державний, або приватний виконавець спочатку стягує відсоток від доходу, а потім списує залишок коштів з рахунку не розбираючись, що це за кошти. В таких ситуаціях, звичайно, виникають спори, і крапку в цьому може поставити лише суд. Тому знати, що думає суд буде корисно. 

  1. Постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 905/361/19 https://reyestr.court.gov.ua/Review/8…

В цій постанові приділяється значна увагу банку, де відкрито зарплатний рахунок. На думку суду, банк повинен сам визначити статус рахунку, та коштів на ньому, і в певних випадках повернути постанову про арешт коштів без виконання. 

На практиці це не реалізується. Рахунки, на які заходить заробітна плата і пенсія не мають спеціального статусу, а визначати статус коштів на звичайному поточному рахунку банк, скоріше за все, не буде. 

  1. Постанова цивільної палати Верховного Суду від 26.11.2020 у справі 361/6348/18 https://reyestr.court.gov.ua/Review/9…

Тут позиція суду зовсім проста – якщо кошти знаходяться на рахунку, який не має спеціального статусу, то можна арештовувати будь-які кошти, які туди зараховуються: аліменти, заробітну плату, пенсію. 

  1. Постанова цивільної палати Верховного Суду від 03.10.2019 у справі 642/6675/18 https://reyestr.court.gov.ua/Review/8…

Тут суд вважає, що арешт пенсії після утримання з неї аліментів за судовим рішенням, позбавляє боржника джерел для існування та порушує право на соціальний захист. Відтак, арештовувати такі рахунки неможливо.

Висновок.

Дана проблема існує тому, що це питання не вирішено на нормативному рівні. Якщо б було передбачено існування спеціальних рахунків для зарахування виключно заробітної плати, пенсії та інших соціальних виплат, то цієї б проблеми не було.

0
20
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *